XXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Nad Iną” w Goleniowie

22 czerwca – 28 czerwca 2022 roku

O festiwalu

Głównym celem spotkań Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych "Nad Iną" jest propagowanie folkloru i poznawanie kultury innych narodów. Spotkania nie mają charakteru konkursu, ich celem jest stworzenie możliwości nawiązania bliższych znajomości przez uczestników. Rok rocznie od 24 lat zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca do Goleniowa przyjeżdżają grupy folklorystyczne z Polski i świata. Rolę gospodarza zawsze pełni ZPiTZG "Ina" wspierana w trakcie koncertów przez "Kapelę Goleniowską" , Zespół Śpiewaczy "Rutka" i "Małą Inę" . W Spotkaniach bierze udział ok. 150-200 uczestników w zróżnicowanym wieku. W ramach Spotkań odbywają się zajęcia warsztatowe, w trakcie których przygotowywany jest m.in. polonez oraz wspólne tańce zabawy do prezentacji w trakcie koncertów czy wieczoru folklorystycznego w Goleniowie. Ważnym momentem Spotkań jest odprawiana w kościele pw. św. Katarzyny msza święta, która zawsze daje ogrom wrażeń i emocji. Do historii już przeszły te szczególne, które są do dzisiaj wspominane przez mieszkańców Goleniowa, z udziałem zespołów z Hiszpanii i Irlandii. Podczas Spotkań goście zwiedzają nasz region, poznają historię i polskie tradycje.

XXV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne NAD INĄ w Goleniowie, odbędą się w dniach 22-28 czerwca 2022r. z udziałem grup folklorystycznych z Czech, Łotwy, Niemiec i Polski. W roli gospodarza występuje ZPiT INA. Spotkania nie mają charakteru konkursu, są edukacyjną przygodą z kulturami zaproszonych państw, w której biorą udział szkoły, organizacje pozarządowe, sołectwa, instytucje samorządowe, wolontariusze i po prostu mieszkańcy. Ważny jest element integracji między uczestnikami, stąd większość działań festiwalowych jest realizowana wspólnie przez wszystkich uczestników. Do najistotniejszych wydarzeń należą: lekcje folkloru i koncerty w szkołach podstawowych, spotkanie z władzami gminy, Wiejska Olimpiada, warsztaty taneczne, koncerty w sołectwach: Miękowie, Mostach, Żółwiej Błoci, Borzysławcu, Krępsku i Rurzycy, msza św. w kościele pw. Św. Katarzyny oraz Goleniowskie Przytupy - piknik rodzinny na zakolu rzeki INA.

W ramach pikniku organizatorzy przygotowali bogatą ofertę animacyjną m.in. w ramach Strefy Dobrej Zabawy będzie można spróbować wydoić krowę, poszatkować kapustę, wyrobić masło, prać w balii, utkać tkaninę na warsztacie tkackim, wypleść sobie wianek, zrobić sobie zdjęcie w Folkowej Foto budce, wykonać sobie bransoletkę z koralików i poznać tajniki ziół. W trakcie imprezy będzie można zapoznać się także z ideą geocachingu i wziąć udział w grze miejskiej.

Program festiwalu w 2022 roku

Program festiwalu




 


Zespoły uczestniczące w festiwalu w 2022 roku

Buchlovice, Słowacja

Decka z Buchlovic i Studio Folklorystyczne Buchlovice

Opis zespołu

Dzieci z zespołu mówią o sobie: „lubimy przedstawiać nasz folklor, historię i tradycje, ponieważ wierzymy, że konieczne jest poznanie naszych korzeni. To także świetny sposób na bezpieczne zwiedzanie innych krajów i poznawanie innych ludzi. Festiwale folklorystyczne są dobrą okazją do uczestniczenia w kulturze ludowej i poznania jej. Pochodzimy z regionu znanego jako Slovacko i region ten jest bardzo bogaty w pieśni ludowe, tańce, muzykę i stroje. Każda wieś ma swój własny, wyspecjalizowany strój taneczny i ludowy. Nasza grupa reprezentuje folklor od okolic Uherssko-hradistsko do granicy Słowacji”.

Studio Folklorystyczne Buchlovice zostało założone w 1991 roku w celu wzbogacenia życia w regionie Moravské Slovácko leżącym u stóp dominującego w krajobrazie zamku Buchlov. F-Studio, jak nazywa się również Folklorystyczne Studio Buchlovice, może spodobać się miłośnikom folkloru, zainteresowanym nie tylko tańcem, muzyką i śpiewem, ale także tradycyjnymi wydarzeniami tanecznymi z muzyką ludową.

Cesvaine, Łotwa

Zespół Folklorystyczny SPRIDITIS

Opis zespołu

Zespół Folklorystyczny SPRIDITIS z romantycznego miasta Cesvaine w Łotwie tworzy młodzież. Członkowie zespołu bardzo lubią tańczyć i dużo koncertują. Są jedną z najczęściej występujących w regionie grup. Jak piszą „jesteśmy wyjątkowi, ponieważ w naszych tańcach wykorzystujemy naszą regionalną, tradycyjną, niepowtarzalną muzykę ludową”. Kierownikiem i choreografem jest JĀNIS ŠĶĒLE.

Goleniów, Polska

Zespół Pieśni i Tańca INA

Opis zespołu

Zespół po raz pierwszy zaprezentował się publicznie we wrześniu 1993 roku. Od początku swojego istnienia „INA” działa w Domu Kultury w Goleniowie. Grupa składa się z dzieci, młodzieży i dorosłych, wszyscy razem śpiewają, bawią się i tańczą. INA liczy ponad 100 członków (4 grupy taneczne i zespół muzyczny). Na program „INY” składają się nie tylko tańce i pieśni z różnych regionów Polski, ale także widowiska taneczne i obrzędowe. Zespół wykonał dotychczas ponad 800 koncertów w Polsce i za granicą, odbył ponad 75 wyjazdów zagranicznych do krajów Europy i Azji. Fenomen „Iny” nie polega jednak na ilości wyjazdów zagranicznych i liczbie uczestników, ale na szczególnej więzi członków zespołu z rodziną, zachęcającej atmosferze, jaka między nimi panuje, na zaangażowaniu rodziców dzieci w pracę zespołu, na realizacji pasji uczestników i robieniu tego co lubą i co daje im satysfakcję i poczucie sukcesu.

Strona: http://www.inafolk.pl 

Niemcy

Tanz- und Folkloreensemble „Ihna”

Opis zespołu

Zespół został założony w 1971 roku przez Eike Haenela. Stał się jedną z najbardziej znanych niemieckich grup tanecznych dzięki występom w wielu niemieckich miastach, innych krajach Europy oraz trasom zagranicznym. Występował w Brazylii, USA, Meksyku, Polsce, Kanadzie, Rosji, RPA i w wielu innych krajach. Zespół brał udział w wielu programach telewizyjnych w kraju i za granicą. Na wieczorny program Zespołu składają się staroniemieckie tańce ludowe i cechowe, pieśni ludowe oraz autentyczne zwyczaje. Tancerze i muzycy fascynują publiczność „Opowieściami bez słów”.

Goleniowski Dom Kultury
ul. Słowackiego 1
72-100 Goleniów, Poland

tel./fax: 91 418 26 88
e-mail: gdk@goleniow.pl

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej "Ina"
ul. Słowackiego 1
72-100 Goleniów, Poland

tel./fax: +48 91 418 26 88
e-mail: ina@inafolk.pl